Porady

Higienistka dentystyczna Wróżki zębuszki radzi:)

14887 488181574614660 857884642 n

temat6

Zalecenia po zabiegu ekstrakcji (usunięcia) zęba:

1. Przez pół godziny należy trzymać tampon gazowy.

2. Przez 2 godziny od zabiegu, należy wstrzymać się
od picia i jedzenia.
3. W dniu zabiegu, zalecane jest unikanie gorących
płynów i pokarmów, a także przebywanie na słońcu.
4. Wskazane jest stosowanie zimnych okładów.
5. Nie zaleca się wydmuchiwania nosa, a także
płukania ust.
6. Przez dobę od ekstrakcji, nie zaleca się uprawiania
sportu, wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, a także
korzystania z sauny.
7. W przypadku gdy rana była szyta, po 2 tygodniach
należy się zgłosić celem usunięcia szwów.

Przestrzeganie zaleceń pozwala na unikanie powikłań takich jak zespół suchego zębodołu, który przyczynia się do przedłużonego gojenia i dolegliwości bólowych.

W razie pojawienia się niepokojących objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza
.extr

 

 

 

 

temat5

Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka w pierwszym roku jego życia?

Mycie ząbków naszego maleństwa rozpoczynamy z chwilą ich pierwszego pojawienia się, czyli około 6 miesiąca życia. Niezwykle ważne jest aby dobrać szczoteczkę dostosowaną do wieku naszego dziecka (w tym przypadku 0-2 lata ). Szczoteczki te mają bardzo miękkie włosie i nie podrażniają delikatnych dziąseł dziecka. Obecnie, zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (EAPD), zalecane jest stosowanie pasty do zębów z fluorem, w dawce odpowiedniej do wieku dziecka. Fluor zapewnia właściwą ochronę ząbków mlecznych przed próchnicą. Ilość fluoru w takiej paście jest bezpieczna, mimo iż tak małe dziecko często ją połyka.

Pamiętajcie, aby ząbki Waszego dziecka myć dwukrotnie w ciągu dnia. Przypominamy również aby po wieczornym myciu ząbków, nie podawać dziecku słodkiego picia. Cukier zawarty w napojach jest najczęstszą przyczyną próchnicy wczesnodziecięcej, potocznie zwanej próchnicą butelkową.

may kopia

temat4
Dzisiaj o płukankach.
Jak wiecie, nic nie działa lepiej na zachowanie zdrowych zębów i dziąseł niż regularne i staranne usuwanie płytki nazębnej. Uzupełnieniem podstawowej metody oczyszczania, jaką jest szczotkowanie i nitkowanie zębów, jest płukanie jamy ustnej specjalnymi płukankami. Płukanki takie zawierają liczne substancje lecznicze, bakteriobójcze i odświeżające oddech. Docierają do trudnych miejsc, do których często sama klasyczna szczoteczka nie dotrze.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych płukanek. Którą wybrać?? Płyn należy dobierać indywidualnie. Dostępne są płyny zwalczające krwawienie dziąseł, przeciwdziałające próchnicy oraz takie, które chronią zęby po zabiegach chirurgicznych i implantologicznych. Dzieci od 6 roku życia, również powinny płukać jamę ustną codziennie. Dla najmłodszych Pacjentów polecamy szczególnie płukanki wybarwiające osad nazębny, co ułatwia kontrolę skuteczności wykonanego wcześniej szczotkowania.
 Fotolia 48583283 Subscription Monthly M
temat3
Czyszczenie języka.
 
Dzisiaj o czyszczeniu języka, bo ja wiecie mycie zębów to nie wszystko. Bardzo ważne jest także dokładne oczyszczanie języka, na którym zalega bardzo dużo bakterii. Powoduje to nieprzyjemny zapach z ust, a także zaburzenia odczucia smaków. Do oczyszczania języka służy specjalny czyścik, tzw. „zmiatacz języka”. Jeżeli nie posiadacie takiego w łazience, to czynność tą można szybko zastąpić użyciem szczoteczki do zębów, wykonując ruchy wymiatające od nasady języka do jego koniuszka. Niektóre szczoteczki, na główce posiadają gumową szorstką nakładkę, przeznaczoną specjalnie do tego celu. Popatrzcie w sklepie czy szczoteczka, która kupujecie spełnia dodatkowe funkcje. Pamiętajcie też o dokładnym umyciu zarówno samej szczoteczki lub „zamiatacza języka” po każdym ich użyciu.
okularnica1
temat2

W drugim odcinku naszego cyklu przedstawiamy moc nici dentystycznej.

 

Jak dobrze wiecie nitkowanie zębów jest nieodłącznym punktem codziennej higieny jamy ustnej, ponieważ… gdzie szczoteczka nie może tak nic dentystyczna dotrze.

Używanie nici dentystycznej umożliwia oczyszczanie z resztek jedzenia przestrzeni międzyzębowych, czyli tych miejsc, do których nie dociera szczoteczka, a lubi się za to rozwijać próchnica i tworzyć zapalenie dziąseł.

Jakie nici wybrać? Najlepiej zapytajcie o to Waszego dentystę. Warto spróbować nici z fluorem, który dodatkowo zabezpiecza zęby przed próchnicą. Pacjentów użytkujących mosty protetyczne, namawiamy do używania specjalnych nici do przęseł mostów.

Bardzo ważna jest technika nitkowania. Nitkę wprowadzamy, do przestrzeni międzyzębowej delikatnie, po ściance zęba, tak aby nie uszkodzić dziąsła.

 nitkowanie kopia
temat1
Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Na początek wybór szczoteczki do zębów. Tradycyjna lub elektryczna. Jakich szczoteczek używać?

Tradycyjną (manualną) szczoteczkę do zębów wybierajcie kierując się przede wszystkim jej rodzajem twardości. Dla osób dorosłych zalecam szczoteczki o średniej twardości, dla seniorów i pacjentów z chorobami dziąseł i przyzębia- szczoteczki miękkie.zczoteczki miękkie. Na każdym opakowaniu szczoteczek podany jest rodzaj twardości, często jest ona oznaczona w języku angielskim: soft-miękka, hard – twarda.
Rada: Jeżeli zauważysz, że zakupiona szczoteczka drażni Twoje dziąsła, natychmiast wymień ją na taką z miększym włosiem. Źle dobrana szczoteczka może podrażnić, a nawet uszkadzać dziąsła, powodując ich krwawienie.
Zalecane ruchy przy szczoteczce manualnej – okrężne i wymiatające.U dzieci – od pierwszego ząbka, używamy szczoteczki manualnej. Szczoteczki dziecięce oznacza się w zależności od wieku dziecka. Najczęstsze przedziały wiekowe to 0-2, 2-5, 7+. Szczoteczki te różnią się między sobą wielkością główki, a także rodzajem rękojeści, tak aby ułatwiać szczotkowanie małym rączkom.

W przypadku szczoteczki elektrycznej kierujcie się ilością jej ruchów obrotowych. Im większy obrót tym szczoteczka lepiej czyści zęby, dodatkowo mniej drażni dziąsła. Do tego wykonuje różne rodzaje ruchów: rotacyjne, pulsacyjne i oscylacyjne co pozwala na dokładniejsze oczyszczenie zębów z płytki bakteryjnej. Zalecane ruchy przy szczoteczce manualnej – okrężne i wymiatające.

Bardzo ważna jest wymiana regularna szczoteczek, co 2-3 miesiące. Powód? Na szczoteczkach namnażają się bakterie oraz następuje zniekształcenie włosia.

szczutka3